هتل آپارتمان و رستوران مرزبانی

هتل آپارتمان مرزبانی -تلفن: ۰۹۱۱۹۰۵۷۹۹۳ - ۰۱۳۴۴۶۵۲۶۸۰

هتل آپارتمان و رستوران مرزبانی

هتل آپارتمان مرزبانی -تلفن: ۰۹۱۱۹۰۵۷۹۹۳ - ۰۱۳۴۴۶۵۲۶۸۰

هتل آپارتمان و  رستوران مرزبانی

هتل آپارتمان و رستوران مرزبانی
آدرس : استان گیلان - ماسال
شاندرمن - خیابان شهید عبدالحسین زاده
تلفن: ۰۹۱۱۹۰۵۷۹۹۳ - ۰۱۳۴۴۶۵۲۶۸۰

Hotel Marzbani
Shanderman - Masal
Gilan Province
Contact us:+989119826955

آرامگاه استاد معین در آستانه اشرفیه

آرش مرزبانی | سه شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۵، ۰۷:۱۴ ق.ظ

جهت عضویت در  کانال تلگرام ما میتواند بر روی این متن کلیک کنید.

تخفیف های ویژه تنها در لینک کانال ما ارائه می شود


در نهم اردیبهشت ماه 1297هـ . ش در خانواده ای از علمای روحانی در رشت پسر بچه ای پا به دنیا گذاشت . او محمد نامگذاری شد .
صبح خبری ناگوار از منزلشان رسید . مادرش به طور ناگهانی فوت کرده بود . پنج روز بعد پدرش نیز از دنیا رفت . در دبیرستان ملی اسلامی امروزی درس خواند و در 1304 هـ . ش موفق به اخذ تصدیق نامه دوره ابتدایی شد . در سال 1305 با دایر شدن اداره ‌ای به نام « اداره احصائیه » نام خانوادگی معین را برای خودشان انتخاب کرد . شب 13 فروردین 1310 دریافت که پدر بزرگ او فوت کرده است .

پس از مرگ پدرش تحت سرپرستی پدر بزرگ خود قرار گرفت . ایشان در اوان جوانی علوم صرف و نحو ، و بعضی از علوم را آموخت و پس از اتمام تحصیلاتش در دارالفنون ، به دانشکده ادبیات و دانشسرای عالی راه یافت و در رشته های ادبیات ، فلسفه ، و علوم تربیتی فارغ التحصیل شد .

در سال 1310 دوره دوم متوسطه را به اتمام رساند و تصدیق نامه دوره دوم متوسطه را بگیرد . بعد از گذراندن تعطیلات تابستانی در رشت ، در شعبه فلسفه و ادبیات مدرسه عالی دارالمعلمین تهران نام نویسی کرد . در خرداد 1313 هـ . ش، موفق به اخذ درجه لیسانس در ادبیات و فلسفه با نمره ممتاز شد .
شش ماهه اول خدمت را به عنوان افسر وظیفه گذراند . در اهواز بعد از سه ماه به دلیل لیاقت به ریاست دانشسرای شبانه ‌روزی منصوب شد .

از طریق مکاتبه با مؤسسات روانشناسی بروکسل بلژیک ، روانشناسی علمی و رشته های خط شناسی ، چهره شناسی و مغز شناسی را آموخت . در این هنگام دوره دکترای خود را نیز به پایان رساند .

محمد در سال 1318 با سمت معاونت اداره دانشسرا های مقدماتی و دبیری دانشسرای عالی به تهران رفت اولین کاری که پس از انتقال به تهران انجام داد ، ثبت نام در دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی بود . مدرک دکترا برای معین به معنای تلاش بیشتر و دقیق‌ تر در کارهای پژوهش بود .

استاد دکتر محمد معین از چهره های ممتاز و شناخته شده معاصر در عرصه علم و تحقیق و زبان و ادبیات فارسی است . وی اولین کسی است که در ایران در رشته فرهنگ و ادب فارسی به دریافت درجه دکترا نایل شده است .

او از سختگیری دهخدا چیزهای زیادی شنیده بود . در مسافرت ‌هایی به اروپا به ویژه فرانسه ، از مؤسسه « فرهنگ لاروس » در پاریس « بروکهاوس » در ویسبادن دیدار کرد و با روش کار آنها آشنا شد .

دکتر معین از سال 1325شمسی – سال آغاز طبع و نشر لغت نامه دهخدا – از سوی علامه دهخدا در این مؤسسه مشغول به فعالیت شد .

نخستین گنگره ایرانشناسان از نهم تا پانزدهم شهریور ماه 1345 در تالار فردوسی دانشکده ادبیات تهران برگزار شد .
بعد از کنفرانس یک روز به اتفاق همراهان خود به شهر قونیه و زیارت آرامگاه مولانا جلا‌ الدین محمد رومی رفت سه روز نیز از آثار معماری اسلامی در استانبول دیدار کرد . هیئت اعزامی از ایران در هشتم آذر ماه به تهران برگشت .

دکتر معین یکباره به کف اتاق افتاد و بیهوش شد . دکتر معین به حالت اغما افتاده بود . عدم خروج دکتر معین از حالت اغما باعث شد تا 14 مرداد ماه 1346 همراه با همسرش به بیمارستان نوتردام ، مونترال کانادا اعزام شد دکتر معین به علت آسیب مراکز مغزی قادر به شناسایی افراد و حتی بستگان و دنیای خارج نیست .

سرانجام پس از چهار و نیم سال خاموشی و تنهایی بزرگ مرد لغت و سخن در نیم روز گرم سیزدهم تیرماه 1350، چشم از جهان فانی فرو بست .

عمده ترین آثار این ادیب بزرگ که بارها از سوی دانشگاه ، مجامع علمی – ادبی و معتبر جهان موفق به اخذ جوایز ارزنده گردید ، عبارتند از : ” ستاره های ناهید ” ، ” داستان خرداد و مرداد ” ، ” حکمت اشراق و فرهنگ ایران ” ، ” آئینه اسکندر ” و ” دوره کامل فرهنگ فارسی ” و مشهورترین اثرش فرهنگ فارسی معین در 6 جلد می باشند . همچنین تصحیح و حواشی بر کتاب های چهار مقاله نظامی ؛ جامع الحکمتین ناصر خسرو ، دانشنامه علایی ابن سینا و ترجمه ی کتب روانشناسی تربیتی و تاریخ ایران اثر گیرشمن از دیگر آثار ارزشمند استاد معین می باشند .

آرامگاه او بنا به وصیت خودش ، به احترام حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف و علاقه وی به مرحوم علامه بزرگ آقا شیخ حسین وحید ، در کنار حشمت رود در شهر آستانه اشرفیه قرار دارد و مورد بازدید علاقه مندان به زبان و ادب فارسی می باشد .

سال شمار زندگی
(هـ .ش) 1297 : ( 9 اردیبهشت ماه ) تولد در شهر رشت .
(هـ .ش) 1299 : فوت مادر و پدر به فاصله پنج روز از یکدیگر
(هـ .ش) 1304 : اخذ تصدیق‌نامه دوره ابتدایی از دبستان اسلامی رشت
(هـ .ش) 1305 : تأسیس اداره احصائیه ( ثبت احوال ) در رشت و انتخاب اسم فامیلی « معین »
(هـ .ش) 1307 : اخذ تصدیق دوره اول متوسطه از دبیرستان شاهپور رشت
(هـ .ش) 1310 : فوت جد پدری « محمد تقی معین العلما » اخذ گواهینامه دوره دوم متوسطه از دبیرستان دارالفنون تهران – ثبت نام در رشته ادبیات و فلسفه – دانشسرای عالی تهران
(هـ .ش) 1313 : اخذ درجه لیسانس
(هـ .ش) 1314 : خدمت سربازی – دوره شش ماهه دانشکده افسی احتیاط – ( مهر ماه ) اعزام به اهواز به عنوان دبیر دبیرستان شاهپور – ( دی ماه ) انتصاب عنوان ریاست دانشسرای شبانه روزی اهواز
(هـ .ش) 1314-1318 : انتقال به تهران و تصدی پست معاونت دانشسرای مقدماتی ، دبیر دانشسراهای عالی ثبت نام دوره دکتری زبان فارسی
(هـ .ش) 1321 : ( 17 شهریور ماه ) اخذ اولین مدرک دکترای ادبیات و زبان فارسی از دانشگاه تهران – ازدواج با دختر آقای امیر جامه (مدیر سالنامه پارس )
(هـ .ش) 1324 : شروع همکاری با استاد علی اکبر دهخدا
(هـ .ش) 1329 : شرکت در مجلس یاد بود اقبال لاهوری در سفارت پاکستان و ایراد سخنرانی « اقبال و ایران باستان »
(هـ .ش) 1330 : شرکت در انجمن روابط فرهنگی ایران و هند و ایراد سخنرانی « امیر خسرو دهلوی »
(هـ .ش) 1331 : شرکت در مجلس یادبود اقبال لاهوری و ایراد سخنرانی « اقبال و مولوی »
(هـ .ش) 1334-1331 : عضویت در شورای عالی فرهنگ
(هـ .ش) 1333 : شرکت در کنگره ابوعلی سینا و ایراد سخنرانی « لغات فارسی ابن سینا و تاثیر آن در ادبیات »
(هـ .ش) 1333 : ( تابستان ) سفر به آمریکا بنا به دعوت دانشگاه هاروارد – شرکت در کنگره خواجه نصیر الدین طوسی و ایراد سخنرانی خدمات خواجه نصیر الدین طوسی به زبان و ادب پارسی »
(هـ .ش) 1336 : سفر به آلمان و ایراد سخنرانی در بیست و چهارمین کنگره خاورشناسان- شرکت در کنفرانس آزادی فرهنگ و ایراد سخنرانی « تاثیر افکار ایرانی در طریقه گنهوسی » ( آذر ماه ) سفر به شوروی ( سابق ) بنا به دعوت آکادمی علوم باکو و مسکو – ( دی ماه ) شرکت در کنفرانس اسلامی لاهور و ایراد سخنرانی « صلح در نظر جلا‌ل‌ الدین مولوی »
(هـ .ش) 1337 : ( فروردین ماه ) سفر به پاریس بنا به دعوت انجمن تتبعات علمی پاریس ( مهر ماه ) سفر به پاکستان بنا به دعوت دانشگاه پنجاب – عضویت در فرهنگستان ایران
(هـ .ش) 1338 : سفر به مسکو و شرکت در بیست و پنجمین کنگره خاورشناسان
(هـ .ش) 1339 : سفر به فرانسه بنا به دعوت دانشگاه استراسبورگ و دایر کردن کرسی زیان و ادبیات فارسی در دانشکده ادبیات این شهر .
(هـ .ش) 1340 : سفر مجدد به فرانسه برای ایراد یک سلسله سخنرانی
(هـ .ش) 1341 : عضویت در انجمن تحقیقاتی « تحقیق در ادبیات و زبان های خارجی » – عضویت در انجمن « اصطلاحات علمی »
(هـ .ش) 1342-1343 : سفر به آمریکا بنا به دعوت دانشگاه پرینستون به منظور تدریس و ایراد یک سلسله سخنرانی
(هـ .ش) 1345 : شرکت در کنگره جهانی ایران شناسان و ایراد سخنرانی « فرهنگ نویسی فارسی » سفر به ترکیه و شرکت در کنفرانس « میراث فرهنگی » – ( آذر ماه ) آغاز بیماری
(هـ .ش) 1346 : ( مرداد ماه ) اعزام به کانادا به منظور معالجه
(هـ .ش) 1350 : ( تیر ماه ) درگذشت ( پس از چهار و نیم سال اغماء کامل )

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی